Készüljünk fel a leszokásra!
Sokan mondják, hogy a dohányzás csak egy rossz szokás és akaraterővel könnyű leküzdeni. Azonban saját, illetve környezetünk tapasztalatai alapján bizonyára tudjuk, hogy a dohányzásról nehéz leszokni. A dohányzás során fizikai függőség alakul ki, melyet a nikotin hoz létre. Ugyanakkor azt is megfigyelhetjük a dohányosokon, hogy jellemző szokásokat tesznek magukévá. Ilyen értelemben mind a rossz szokás, mind a függőség igaz a dohányzásra.
A dohányzás tanult viselkedés. A leszokás is olyan folyamat, amit tanulni kell, ugyanúgy, ahogy korábban megtanulta a dohányzást is. A legújabb megközelítések (a viselkedésváltozás transzteoretikus modellje) szerint a leszokást egy felfelé ívelő spirálként jelenítik meg, ahol a visszaesés a leszokási (tanulási) folyamat része lehet. Nem kudarc tehát, hanem lehetőség arra, hogy újabb tapasztalatok segítségével, már „okosabban” vágjunk bele újra.
A leszokás hosszú folyamat, és nem ér véget azzal, hogy valaki leteszi a cigarettát. Ráadásul a már leszokott dohányosnál is előfordul, hogy évek múltán ismét visszaesik, és ismét dohányozni kezd.
A leteszemacigit.hu hatékony önsegítői módszereket nyújt a leszokáshoz. A program négy pillérre épül: ismerjük meg a saját dohányzási szokásainkat, készüljünk fel a cigaretta letételére és az ezzel járó nehézségekre, tűzzük ki a leszokás (a Függetlenség) napját, előzzük meg a visszaesést és készüljünk fel a tartós cigaretta nélküli életre!
Tippek a leszokáshoz
- Gyűjtse össze a leszokás mellett szóló érveket!
- Számítsa ki, mennyibe kerül Önnek a dohányzás!
- Vezessen dohányzási naplót, hogy tudja, milyen helyzetekben dohányzik!
- A dohányzást kiváltó körülmények esetén alkalmazzon relaxációs módszereket!
- Tűzze ki a Függetlenség napját!
- Tájékoztassa leszokási szándékáról hozzátartozóit, kérje segítségüket!
- Keressen támogatókat a környezetében!
- Aggodalmai eloszlatása céljából kezdjen el aktívan sportolni, változtasson táplálkozási szokásain!
- Készüljön fel a megvonási tünetekre!
- Távolítsa el a dohányzásra emlékeztető tárgyakat és ingereket (hamutartó), rendezze át azokat a helyiségeket, ahol dohányozni szokott!
- Jutalmazza meg magát rendszeresen, mert megérdemli!
- Vegye észre a leszokás kedvező hatásait!
- Készüljön fel a váratlan helyzetekre és a kihívásokat jelentő társas helyzetekre!
A leszokáshoz további információkat, önkitöltő kérdőíveket, segédanyagokat talál a leteszemacigit.hu honlapon!
Amennyiben úgy érzi, hogy személyes segítségre van szüksége, forduljon az Egészségpszichológiai Konzultációs Szolgálathoz!
(Forrás: leteszemacigit.hu)
Kulcsszavak: addikció, dohányzás, leszokás, prevenció